W trosce o wspólne bezpieczeństwo, spotkania w salonach odbywają się tylko po wcześniejszym uzgodnieniu terminu

Atrium

Atrium

Czy okna w budynku są tylko po jego zewnętrznym obrysie? Czy istnieją rozwiązania, które doświetlą nam środek budynku? Wpuszczą światło i „przybliżą” roślinność..?

ATRIUM – czy w nowoczesnym budownictwie jest miejsce na starożytne rozwiązania?

Atrium„również autrium – najczęściej niezadaszone pomieszczenie wewnętrzne.

Atrium jest to zamknięta przestrzeń, niekoniecznie wyrównana w pionie, przechodząca przez dwie lub więcej kondygnacji w obiekcie budowlanym.” (cyt. wikipedia.org)

NOWY TREND?

W dawnych czasach atrium powstało w centralnej części budynku (wewnętrzny dziedziniec), a wokół niej ulokowane są zamknięte pomieszczenia (np. sypialnie, kuchnia). Pierwotnie było to miejsce przeznaczone na palenisko, następnie na zbiornik z wodą czy fontannę.

Obecnie atrium również powstają pośrodku budynku, najczęściej z otwartym dachem (choć można również zadaszyć atrium szklanym dachem). Plan takiego domu nazywa się zabudową atrialną. Przeważnie dom atrialny ma wejście do budynku od zewnętrznej strony, a główne okna otwierają się na dzieciniec. W nowoczesnej architekturze widzimy różne wariacje dotyczące tego stylu zabudowy.

Także u naszych Klientów zauważamy coraz częstsze sięganie po to starożytne rozwiązanie architektoniczne. Budynki z atrium możemy zauważyć w budownictwie usługowym, biurowym, hotelowym czy mieszkalnym. Architekci doceniają możliwości, jakie daje atrium.

ATRIUM W WYKONANIU MULTIKO

Pięknem atrium mogą się cieszyć mieszkańcy oraz ich goście. Oczywiście nie widać tego z zewnątrz budynku. W najnowszych realizacjach część atrialna może pełnić kilka funkcji. Może być to część wspólna i miejsce odpoczynku dla mieszkańców lub miejscem do życia dla roślin (domownicy mogą napawać wzrok i cieszyć się roślinnością nie wychodząc z domu!). Niezależnie od przeznaczenia samego atrium, wszystkie te możliwości łączy jedna cecha – atrium niesamowicie doświetla pomieszczenia! Naturalne światło jest nam niesamowicie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Wykonanie atrium musi być poprzedzone odpowiednim projektem stworzonym przez architekta i projektanta. Mamy to szczęście, że nasze szeregi zasilają architekci, którzy kochają okna. Odpowiedni projekt oraz prawidłowy montaż szklanych ścian daje gwarancję bezstresowego cieszenia się swoim atrium przez wiele lat.
Oprócz przeszklonych ścian atrium (czasem szklanego zadaszenia) należy zamontować odpowiednie wejście (lub wejścia) na dziedziniec. W swoich realizacjach najczęściej wykorzystujemy systemy przesuwne. Jeżeli mamy do czynienia ze standardowymi profilami aluminiowymi to montujemy okna HS (podnoszono – przes
uwne). Natomiast przy takich projektach Inwestorzy decydują się coraz częściej na konstrukcje okienne cienkoramowe. Profil takiej konstrukcji to zaledwie od 50 do 25 mm! Jaki daje to efekt? Rama okna jest zredukowana do minimum, większa powierzchnia szyby – co daje nam więcej naturalnego światła. A do tego nowoczesny design. Do architektonicznej stolarki aluminiowej cienkoramowej 1. lub 2. stopnia wpinamy okna przesuwne – również cienkoramowe.

DOŚWIETL SWOJE WNĘTRZE

Nowoczesna aluminiowa stolarka okienna daje niesamowite możliwości. Możemy realizować marzenia o pięknych, nowoczesnych, wielkoformatowych oknach! Pamiętajmy, że architektoniczne okna mogą być nie tylko na zewnętrznym obrysie budynku, ale i od środka – spełnij z nami marzenia o dużych oknach

  

Miłego dnia,

MULTIKO Architektura Okien przewaga dzięki doświadczeniu – prawidłowy montaż robi różnicę..