W trosce o wspólne bezpieczeństwo, spotkania w salonach odbywają się tylko po wcześniejszym uzgodnieniu terminu

Prawidłowy montaż okien

Prawidłowy montaż okien

Na co zwrócić uwagę? I dlaczego warto go zrobić?

Budowa domu, dla wielu z nas, jest wyzwaniem życia. Mnogość decyzji, jaką trzeba podjąć może przerażać. Na szczęście nie wszystko trzeba wiedzieć od razu.

Czy to ma aż takie znaczenie?

Gdy wybierzemy już projekt marzeń, znajdziemy ekipę, która wybuduje nam upragniony dom.. warto poświęcić swój czas i trochę zagłębić się w tematykę stolarki okiennej. Na rynku istnieje wiele firm oferującą okna w różnych systemach, z różnym montażem. Z naszego doświadczenia, setki budów za nami, wiemy, że montaż okien jest kluczową sprawą. Większość problemów z oknami wynika właśnie z nieprawidłowego zainstalowania stolarki. Możemy zainwestować w najlepsze okna na rynku, spełniające najwyższe normy. Jednak jeśli nie zostaną one prawidłowo zamontowane to będziemy mieć jedynie problemy natury jakościowej, parametry nie będą osiągnięte a nasz portfel bardzo na tym ucierpi. Dlatego dla naszej firmy montaż jest tak ważnym elementem!

Czy warto inwestować?

Każdy montaż, pod którym podpisuje się MULTIKO Architektura Okien, jest wykonany zgodnie z najwyższymi standardami – z zasadami Prawidłowego Montażu. Decydując się na nasze usługi, otrzymują Państwo gwarancję, iż montaż stolarki okiennej będzie na najwyższym poziomie a do tego będzie objęty 10-letnią gwarancją.

Każdy z Inwestorów chce dostać pełnowartościowy produkt i usługę. Po co inwestować w „ciepły” montaż? Inwestując w prawidłowy montaż dostają Państwo stolarkę, w której maksymalizuje się szczelność (przenikanie powietrza) na połączeniu okno – ościeżnica, eliminuje się kondensację pary wodnej. Pomijając etap zakupu dobrej jakości stolarki okiennej i prawidłowego montażu możemy przysporzyć sobie masę zmartwień. Zamiast cieszyć się nowym domem z pięknym widokiem za oknem, poświęcimy czas na zastanawianie się jak naprawić nasze okna. Pamiętajmy, że nie zawsze da się zreperować zepsute okno. Stracimy czas, nerwy i oczywiście pieniądze.

Dobrze wykonana stolarka + perfekcyjny montaż = zadowolenie Klienta

Kilka kroków do prawidłowego montażu

Pamiętajmy o tym, że im więcej dowiemy się o produktach i montażu, tym lepiej będziemy wspominać budowę domu. Nawet mając Kierownika Budowy, dobrze jest kontrolować co się dzieje na placu budowy.

Aby minimalizować nasz stres, warto się zapoznać z kilkoma zasadami prawidłowego montażu stolarki okiennej. Mając świadomość i wiedzę jak powinien wyglądać prawidłowy montaż, możemy skontrolować firmę montażową lub kierownika budowy.

Montaż okien zaczyna się wcześniej, niż większość z nas przypuszcza. Przedstawiamy kolejne etapy prawidłowego montażu:

  • Płyta fundamentowa, mur konstrukcyjny – dopilnuj by było wszystko odpowiednio wcześnie przygotowane, aby piony i poziomy się zgadzały. Pamiętaj by te elementy były wykonane z pełnowartościowych elementów. Każdy uszczerbek np. na cegle, betonie czy bloczku może powodować problemy np. ze szczelnością;
  • Ościeża –  progi ościeży otworów okiennych w murach konstrukcyjnych powinny być wykończone litym materiałem (np. warstwa pełnej cegły). Uprzedź ekipę murarską, że stolarka będzie montowana w sposób prawidłowy, „ciepły”. Ściany muszą być proste, wszelkie nierówności wyrównane, otwory muszą być zrobione prawidłowo;
  • Nadproża – muszą być osadzone na odpowiedniej wysokości a same nadproża osadzone w poziomie. Niedopilnowanie poziomów może skutkować dodatkowymi robotami (by to naprawić) czy potrzebą zmiany wymiarów stolarki (co za tym idzie, zmiany oferty na stolarkę);
  • Wyznaczenie poziomu posadzek i gotowych podłóg – dopilnuj by podłoga (wylewka) była wypoziomowana i ułożona zgodnie z projektem. Odstępstwa od projektu może wydłużyć, a nawet utrudnić, pracę montażystów okien;
  • Pomiar okien i drzwi – robi się go po ostatecznym przygotowaniu otworów pod montaż oraz po wypoziomowaniu podłóg;
  • Szczeliny dylatacyjne – szerokość uzależniona jest od materiału, którego będziemy używać do termoizolacji oraz kształtników okiennych. Zasada jest taka: lepsza większa szczelina, niż mniejsza 😉
  • Montaż stolarki – okna i drzwi mają być montowane zgodnie z projektem budowlanym. Ciężar okna czy drzwi ma być przeniesiony na mur konstrukcyjny. Robi się to za pomocą podwalin, klocków podporowych czy podpór. Przy większych konstrukcjach należy użyć dodatkowego podparcia na całej szerokości konstrukcji okiennej. Stolarka okienna musi być zamontowana do muru (poprzez przymocowanie każdej części okna do muru). Mocowanie dobiera się odpowiednio do materiału z jakiego zrobiony jest mur;
  • Termoizolacja – materiał termoizolacyjny musi być poprowadzony w sposób ciągły, po obwodzie okna. Nie może być ubytków czy przerw. Nadmiar usuwa się dopiero, gdy wykonywana jest wewnętrzna i zewnętrzna warstwa uszczelniająca. Materiał termoizolacyjny od zewnętrznej strony – po nałożeniu – należy osłonić folią wodoodporną, powłokami paraprzepuszczalnymi czy uszczelniającymi otwartymi dyfuzyjnie. Natomiast warstwa wewnętrzna termoizolacji powinna zostać osłonięta folią lub powłokami uszczelniającymi (o wysokim oporze dyfuzycyjnym i wysokiej szczelności na przenikanie powietrza). Tutaj też dopilnujcie, by było to wykonane bez przerw i ubytków.

Teraz już wiesz, jak powinny wyglądać PRZYGOTOWANIA do wykonania prawidłowego montażu. Dzięki temu  łatwiej będzie Ci wybrać firmę, która produkuje i montuje stolarkę okienną. MULTIKO Architektura Okien gwarantuje, iż każdy nasz montaż wykonany jest w sposób prawidłowy.

Nie pozwól by budowa Twojego wymarzonego domu stała się Twoim zmartwieniem. Dzięki nam będziesz się cieszył piękną stolarką w swoim miejscu na ziemi.

MULTIKO Architektura Okien przewaga dzięki doświadczeniu – prawidłowy montaż robi różnicę.