W trosce o wspólne bezpieczeństwo, spotkania w salonach odbywają się tylko po wcześniejszym uzgodnieniu terminu

HS / HST – czy duże przeszklenia to dobry pomysł?

HS / HST – czy duże przeszklenia to dobry pomysł?

A jakbyśmy wprowadzili więcej światła do pomieszczeń, a wnętrze budynku otworzyli na otaczający nas świat?

Budowa domu zaczyna się od sprecyzowania naszych marzeń i oczekiwań. Gdy podejmiecie decyzję, że jesteście gotowi do przeprowadzenia projektu życia – zaczynamy działać! Znajdujemy odpowiedniego architekta, biuro projektowe czy gotowy projekt. Dopasowujemy wszystkie elementy, musimy dokonać wielu bardzo ważnych decyzji, układanka zaczyna tworzyć całość.

WYBÓR OKIEN

Jednym z głównych elementów nowo powstającego budynku są okna. Musimy zdecydować się na rodzaj profilów – aluminium czy PVC – oraz jaką chcemy wielkość okna. Czy to mają być duże przeszklenia? Czy zależy nam, by pomieszczenia były doświetlone? Czy chcemy, by stolarka okienna była ozdobą naszego domu? Każde z tych pytań jest bardzo istotne.

DUŻE OKNA – DUŻO NATURALNEGO ŚWIATŁA

Idąc tropem funkcjonalności oraz nowych trendów polecamy zainteresować się tematem dużych przeszkleń. Pierwszym dużym atutem takich rozwiązań to ilość naturalnego światła w pomieszczeniach. Przy dużych taflach szkła nawet małe pokoje nabierają przestronności. Nie bójmy się projektować sporych okien w małych przestrzeniach. Kolejną zaletą dużych przeszkleń to otwarcie się na świat zewnętrzny. Wpuśćmy ogród, widok na las czy rzekę do naszego domu. Przyroda wpływa na nas kojąco. W zimny wieczór będziemy mogli się delektować otaczającą nas przestrzenią bez konieczności wychodzenia na dwór. Następna sprawa to parametry. Nowoczesne profile oraz szkło w stolarce okiennej pozwalają uzyskiwać bardzo dobre parametry, które będą spełniały obowiązujące przepisy.
Decydując się na duże przeszklenia, musimy dokonać kolejnych wyborów. Wielkość okien jest bardzo ważna, ale nie zapominajmy o ich funkcjonalności. Na rynku mamy wiele możliwości doboru odpowiedniej stolarki okiennej.
Możemy zamontować m.in. FIX (nie ma możliwości otwarcia), witrynę z klasycznymi oknami balkonowymi, PSK czy HS / HST.

Dziś przybliżymy okna podnoszono – przesuwne, czyli HS / HST

HS /HST

A co to jest ten HS /HST? Nazwa systemu podnoszono – przesuwnego wywodzi się z języka niemieckiego Hebe-Schiebe (Heben znaczy podnosić) – HS. W Polsce przyjęła się także nazwa HST (Tür – drzwi). Projektując taki rodzaj okien / drzwi tarasowych należy wziąć pod uwagę fakt, iż wymagają one systemów profilowych o specjalnej konstrukcji.

JAK TO DZIAŁA?

HS / HST może mieć naprawdę duże rozmiary. Z każdym rokiem powiększa gama możliwości, jeśli chodzi o gabaryty okien. Chcemy tutaj zaznaczyć, iż nasza firma specjalizuje się w stolarce okiennej wielkoformatowe i architektonicznej. Mamy możliwość wyprodukowania okien podnoszono – przesuwnych z różnymi możliwościami otwierania dużych tafli szkła.


(przykładowe konfiguracje)

Aby móc wyjść np. na taras, należy podnieść skrzydło (przy pomocy klamki – pozycja do otwarcia), a następnie je przesunąć. Analogicznie zamykamy okno. Po przesunięciu okna i ustawieniu klamki w pozycji do zamknięcia skrzydło opada i rygluje się*. Po zaryglowaniu skrzydła prześwit w dolnej części konstrukcji jest szczelny. Odpowiednie mechanizmy są tak połączone z klamką, by ruch był łatwy i przyjemny.
* Okna wąskoprofilowe jeżdżą po łożyskowanych rolkach (nie działają na podstawie podnoszenia i opuszczania).

(materiał: www.vetrex.eu)

HS / HST TO TYLKO JEDEN RODZAJ OKNA?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, okno takiego typu może być wykonane na profilach PVC lub aluminiowych. Dużo zależy od gabarytów okna, profile aluminiowe dają większe możliwości, jeśli chodzi o wielkość konstrukcji.
Kolejną sprawą jest grubość profili – możemy użyć standardowej wielkości profili. Zależy Wam, by stolarka była jak najcieńsza, najmniej widoczna? To takie rozwiązania również oferujemy! Okna cienkoramowe, w których szerokość widocznych profili wynosi tylko 25 mm!

Wąska rama = więcej światła w pomieszczeniu

W tego typu oknach możemy zamontować niski próg, by stopa nie musiała pokonywać bariery w postaci wystającej szyny jezdnej. Takie rozwiązania sprzyjają niwelowania barier architektonicznym. Jest to szczególnie ważne u osób, które mają problemy z poruszaniem się.
Odpowiedni dobór szkła również jest istotny. Na rynku jest cała paleta szkła, różniącego się parametrami, funkcjonalnością czy wyglądem. O tym opowiemy w osobnym wpisie 🙂

Inwestując w HS / HST zyskujesz powierzchnię. Nie tylko optycznie powiększa dom, nie tylko sprawiasz, że budynek wygląda nowocześnie – zyskujesz miejsca w środku budynku! Jak to działa? Nie musisz rezerwować przestrzeni, by otworzyć okna / drzwi balkonowe. Skrzydło otwiera się równolegle do ściany 🙂

WPUŚĆ OTOCZENIE ZEWNĘTRZNE DO ŚRODKA BUDYNKU

Mamy nadzieję, że ten wpis przybliżył Ci tematykę dużych przeszkleń z możliwością przesunięcia skrzydła – HS / HST. Stawiając na ten rodzaj wielkoformatowej, architektonicznej stolarki okiennej zyskujesz przestrzeń, światło dzienne, nowoczesny wygląd budynku i funkcjonalność użytkowania.

Macie zaprojektowane duże przeszklenia w swoim projekcie? Wahacie się, czy duże okna nie będą sprawiać Wam kłopotu? Nurtuje Was jakieś pytanie dotyczące dużych przeszkleń?

Zapraszamy do kontaktu!
Z chęcią pomożemy Wam rozwiać wszelkie wątpliwości, a nasz doświadczony dział sprzedaży pomoże w doborze najlepszego rozwiązania do Waszego wymarzonego domu!

Zespół MULTIKO

MULTIKO Architektura Okien przewaga dzięki doświadczeniu – prawidłowy montaż robi różnicę..